World of Tanks – FAQ

Utoljára frissítve: 2013.08.31.

Amennyiben egy bizonyos tankról szeretnél rövid ismertetőt olvasni, esetleg kiváncsi vagy milyen modulokat érdemes rátenni, nézd meg tankismertető oldalunkat.
 
Általános kérdések

Ingyenes a játék?

Csak átutalással lehet fizetni?

Hogyan vehetek aranyat?

Milyen verziók vannak?

Mire jó az arany?

Akcióban féláron adják a prémium tankokat – melyiket vegyem meg?

Mennyit lehet keresni egy tankkal?

Csak akkor játszhatok együtt a barátaimmal ha valaki fizet?

Magyar klánok is vannak?

Felhasználó név választás

Lassú/szaggat/laggol a játék a gépemen…

 

Játékmeneti kérdések

Milyen tankkal, melyik nemzettel kezdjek?

Miért rak be a nagyok közé a játék?

Mit csináljak a kis tankommal a nagy monstrumok között?

Felderítési tippek térképenként

Tank Destroyer (TD) használati tanácsok

Lőszerfajták

AP vagy HE?

Miért kapok XPt és pénzt a csatában?

Kiléphetek e a csatából ha kilőttek?

Mi az a free XP?

Mit fejlesszek ki először egy tankon? Ágyút, láncot, motort?

Milyen extra modulokat tegyek fel XY tankomra?

Mire jó a rádió?

Miért kapok kevés pénzt, ha már nagy tankom van?

Melyik tankokkal lehet jól keresni?

Arty áfium elleni orvosság – azaz, mit csináljunk a tüzérség ellen

Fejlődési fa változtatás

Mi alapján osztja el a rendszer a tankokat a meccsek alatt?

Hogyan lehet magyarítani a játékot?

Milyen pályák vannak a játékban?

Megváltoztathatom a tankom kinézetét?

Hogyan láthatom mennyit sebzek a célponton?

Hogyan ültethetem át a tankom személyzetét egy másik tankba?

Milyen kitüntetések vannak a játékban és hogyan érhetem el őket?

Hogyan tudhatok meg többet az eredményeimről

Hogyan készíthetek felvételeket a csatákról?

Hogyan nézhetem meg hol vannak a játékban a tankok moduljai?

Másodlagos képességek

Mennyi ideig tart, amíg felrakják a láncot a tankomra?

Mit csináljak ha a csapattársak ügyetlenek/hülyék/bénák?
 
Tankok használata a gyakorlatban – tanuljunk egymástól!

Scheff TV

Hogyan játszhatom le a csatákat (WOT replay fájlok)

Volt egy jó csatám, felteszitek ide?
 
A FAQ-t az sg.hu fórumról lammaer és keagle21 (egerwin) tartja karban. Amennyiben hiányosságot/hibát találtál, küldj üzenetet és javítjuk (akár küldheted a javított szöveget is, hogy könnyebb dolgunk legyen).

Aki nincs hadilábon az angollal, érdemes átolvasnia a http://wiki.worldoftanks.com/Battle_Mechanics oldalt. Rengeteg részletes információ található a játék rejtelmeiről (szerintem néha már kicsit túl részletes is). Ez a FAQ azonban nem ennek az oldalnak a fordítása, hanem a gyakori kezdő kérdéseket igyekeztünk megválaszolni benne. Szóval nyugodtan olvasd tovább, ha kezdő vagy :)


Általános kérdések

 

Ingyenes a játék?

Igen, alapfelállásban free to play, azaz ingyenesen játszható.

Azonban a fejlesztőknek is élni kell valamiből, így lehet aranyat venni, ami hasznos előnyöket ad a játékban.

1 havi prémium előfizetés ára (2500 gold), ami körülbelül 10 dollár.

De enélkül is tökéletesen játszható, csak legfeljebb lassabban halad az ember felfelé.

FIGYELEM: ügyeljetek arra, hogy sok adathalász-csaló oldal is van az interneten, ahol több ezer aranyat, több millió ezüstöt esetleg ingyenes prémium tankokat ígérnek ajándékba. Csak a miheztartás végett 1 arany = 400 ezüst = ~1 forint , tehát ha valaki több ezer forintot ígér semmiért, az elgondolkodtató. Soha, semmilyen ajándék reményében NE adjátok ki a WOT felhasználóneveteket és a hozzátartozó jelszót. Még a játék hivatalos adminisztrátorai SEM kérik el a jelszót, tehát bárki/bármely oldal ahol ez iránt érdeklődnek CSALÓ, aki meg akarja szerezni a felhasználói fiókodat.
A jelszót egyedül a játékba való belépéskor és a hivatalos oldalra történő bejelentkezéskor használjuk.
 

Csak átutalással lehet fizetni?

Nem, amikor megjelenik a kis ablak hogy mennyi aranyat szeretnél venni, a tetején van egy fül. Playspan-ra kattintva, megjelennek a PayPal és Visa kártyás opciók is.
 

Hogyan vehetek aranyat?

A World Of Tanks INFO magyarul oldal szerkesztője, írt erről egy jó kis összefoglalót, ezen a linken találjátok a leírást:
http://wotinfo.gportal.hu/gindex.php?pg=34563311&nid=6302065
 

Milyen verziók vannak?

Jelenleg a játék 4 régióban jött ki – orosz (www.worldoftanks.ru) , amerikai (www.worldoftanks.com) és európai (www.worldoftanks.eu) és a kínai (http://worldoftanks-sea.com).

Nagyon fontos, hogy bár a játék ugyanaz, ha egy accountot létrehozol csak azzal a klienssel fog működni, amelyiket arról az oldalról töltesz le ahol az accountot létrehoztad, mivel a 4 verzió 4 különböző szerver.

Bár mindenkinek szíve joga hol játszik, javaslom az európai verziót, mivel ott van sok magyar játékos és jópár magyar klán is. Továbbá az sem elhanyagolandó, hogy a szerver elérési idő is nagyobb lesz egy nem európai szerveren, ami rontja a teljesítményt.
 

Mire jó az arany?

Az aranyat – amit alapesetben pénzért lehet megvenni – az alábbi dolgokra lehet használni (megítélésem szerinti fontossági sorrendben):

premium account: egy havi 2500-ba kerül. A premium accountok minden csatáért 50%-al több XPt és creditet kapnak. Érdemes beinvesztálni, nagyon meggyorsítja a fejlődést. A prémium accountos emberek ezen kívül képesek max 3 fős csoportokat (platoon) létrehozni. A platoon tagjai mindig ugyanabba a csatába kerülnek, egy oldalra, így képesek együtt játszani. Kb olyan, mint más MMO-kban a party.

A premium account nem csak havi időszakra vásárolható. A következő időszakokra lehet jelenleg vásárolni: napi(250 gold), 3 napos(650 gold), heti(1250 gold), havi(2500 gold), fél éves(13500 gold) és éves(24000 gold).

Fontos: csak a platoon létrehozójának kell prémium accountosnak lenni, a másik két tag minden további nélkül lehet ingyenes játékos.

Platoonozásnál törekedjünk arra, hogy a platoonban résztvevő emberek nagyjából azonos szintű (Tier) járművekkel menjenek csatába, ugyanis a platoont mindig a legmagasabb szintű tanknak megfelelő csatába dobja a rendszer. Tehát ha egy KirályTigris összeáll egy PZIII-al, akkor szegény PZIII-nak Királytigrisnek megfelelő ellenségekkel (akár IS7/Maus) kell majd szembeszállnia, amikkel ha egyedül menne, sose találkozna. (lásd lejjebb a matchmaking rendszerről szóló részt).

Extra modulok újrafelhasználása: minden tankra rakhatunk 3 kiegészítő modult. Néhány kivételtől eltekintve (álcaháló, távcső, szerszámosláda) alapesetben ezeket a modulokat nem lehet levenni a tankról amire feltettük, maximum csak eladni lehet a tankkal együtt, féláron.

Potom 10 aranyért azonban levehetjük és újra felhasználhatjuk ezeket a modulokat is. Tekintetbe véve hogy ezek ára 100K – 600K között van tanktól függően, 10 HUF igazán nem nagy ár hogy megspóroljunk 50k – 300K creditet.

Garázs növelés: Garázsunkban alapesetben max 5 tank lehet. 300 aranyért vehetünk extra helyeket. Néha akciósan féláron is lehet vásárolni plusz helyet.

Kiképzés/átképzés: Legénységünket az alap 50%-ról egyből 100%-osra képezhetjük ki, fejenként 200 aranyért. A már meglévő, magas szintű legénységet % vesztés nélkül át lehet képezni más tankokra, szintén 200 aranyért fejenként. Ezt is akciózzák néha, 100 arany/fő ilyenkor az árfolyam.

Ennek az az előnye, hogy minél magasabb szintű a legénység, annál közelebb lesz a tank aktuális tulajdonsága (sofőr – max sebesség, töltő – tűzgyorsaság, lövész – pontosság, parancsnok – látótávolság) az adatlapon kiírt értékhez képest.

A legénység minden csatában fejlődik, tehát sok csata után elérik így is-úgy is a 100%-ot.

Csak magasabb szintű tankoknál (Tier 5+) érdemes a legénység képzésére aranyat vagy creditet fordítani. Az ennél gyengébb tankokat nagyon hamar át lehet vinni (főleg prémiummal), nem érdemes a legénységre erőforrást pazarolni.

100% elérése után választhatunk további extra skilleket és perkeket a legénység tagjainak. A Perk csak akkor működik ha 100%-ot elérte, a skillek azalatt is csak értelemszerűen kisebb hatékonysággal.

Új legénységi skillek

Prémium lőszer: magasabb páncélátütő képességgel (penetration) és/vagy sebzéssel (damage) rendelkező lőszer. Elég drága, és sokszor ugyanúgy lepattanhat mind a nem prémium társa. Csak bajnokságokra érdemes szerintem, illetve 1-2 darabot magasabb szintű tankok ellen érdemes lehet berakni.
Update:

A legutóbbi frissítés óta (0.8.1) már kreditért is lehet prémium lőszert venni. Tier 8 fölött érdemes belőle párat tartani, ha netalán valami szörny jönne szembe. Az áruk így is elég borsos így is, szóval továbbra sem tanácsos csak prémium lőszerrel rohangálni, mert erősen mínuszos köröket lehet menni.

Egyszer használatos prémium cuccok (javítókészlet, gyógycsomag). 50 arany, de van belőle 3000 creditért vehető, kicsit gyengébb változat (ez csak egy személyre vagy modulra hat, szemben a prémium verzióval). Aranyért venni szerintem óriási pazarlás, csak tétmeccseken, bajnokságokon tudom elképzelni hogy ilyet használ valaki. A creditért vehető cuccok viszont életmentőek lehetnek, nagyobb tankokon érdemes tartani belőlük.

Premium tankok: aranyért vehető, nevükből következően extrának látszó tankok (pl Churchill, Valentine). Tipikusan nem igazán erősek, összehasonlítva a velük egy szinten lévő, nem prémium tankokkal, fejleszteni sem lehet rajtuk semmit, viszont – elvben – jobban hozzák a pénzt. Mostanában favorit a Tier8-as (8. szintű) Type59 (ez már nem kapható), illetve a Lőwe, KV5 és a T34 (amerikai, nem az orosz), amikkel állítólag egy vesztes meccsért is 40.000 crediteket lehet kapni prémium accounttal, ráadásul ezek tényleg legalább olyan erősek mint a nem prémiumos társaik. Az áruk elég “kellemes”, de befektetésnek jó lehet ha vki úgy gondolja megér neki ennyit.

Természetesen a prémium tank is akkor hoz sok pénzt, ha sokat lövünk/sebzünk vele, hiszen ilyenkor tud működni a tank átlagosnál jóval magasabb credit szorzója.

A többi, olcsóbb prémium tankot nem érdemes forszírozni (ezeket próbáltam még béta idején, nem öröm játszani velük és nem hoznak jelentősen többet mint egy Tier5/6os normál tank).

Érdemes még hozzátenni, ha valaki prémium tankot használ, az XP csak halmozódik rajta de nem lehet felhasználni, csak ha további arany felhasználásával free XP-re konvertáljuk. Ami ugye megint csak pénzt húzkod ki a zsebünkből.

Személyes tapasztalatom szerint, a Tier8-as tankok eléréséig nem szükséges a prémium tankok használata ha van prémium account, mivel – nekem legalábbis – mindig az XP a szűk keresztmetszet, nem a pénz. Tehát amint elértem a következő tankot, mindig megvolt rá a pénz (miközben egyszerre 3-4 ágat is húztam).

Magasabb szintű tankok esetén lehet majd gond a pénz összeszedésével, mivel ott már egy-egy vesztes csata akár viheti is a pénzt a horribilis javítási és lőszerköltségek miatt, nem beszélve az akkor már nem opcionális extra modulokról (töltésgyorsító, célzórendszer stb).

Persze még mindig megoldható, hogy az ember tart egy Tier5-6os tankot, amivel a vesztes meccsek után megy 1-2 kört hogy kompenzálja a veszteségeket…
 

Akcióban féláron adják a prémium tankokat – melyiket vegyem meg?

Rövid válasz (az esetek 99%-ában igaz):

Egyiket se, mert a WOTban csak azokat a prémium tankokat akciózzák (tipikusan a Tier5 és alatta lévők) amik nem igazán érnek egy kalap szamócát se.

Bővebben:

A prémium tankokat azért hívják prémium tanknak, mert a vele egy szinten lévő nem prémium tankoknál jobb a credit szorzójuk, ergó ha sokat tudsz sebezni, ölni velük, akkor az ezért járó creditet jobban szorozzák, azaz végeredményben jó lesz a pénzbevételed velük. Cserébe általában a prémium tankok gyengébbek mint a velük egy szinten levő nem prémium tankok, csak a credit bevétel szorzójuk miatt keresnek sokkal jobban a többi tanknál: például a T8-as Löwe messze nem olyan jó harcérték szempontjából mint a szintén T8-as IS3 vagy KirályTigris.

DE: Hiába keres mondjuk egy Tier3-as prémium tank jobban mint egy Tier3-as nem prémium, egy Tier6-os sima tankkal valószinűleg többet tudsz keresni nála. Ezért az alacsony szintű prémium tankokkal – tipikusan ezeket szokták féláron akciózni – nem éri meg időt tölteni, mivel egyszerűen ha kihúzod mondjuk a Tier5-ös KV-t vagy Panzer4-et vagy SU85-öt, azokkal is kereshetsz ilyen jól vagy még jobban. Ráadásul azokkal van játékélmény is, plusz az XP sem veszik kárba mint a prémium tankoknál.

Egyedül a T8-as prémium tankok azok, amiknél jobb pénzkereső nincsen. Ennek az az oka, hogy a creditszorzó Tier6-7 környékén éri el a tetőpontját, onnantól kezdve a magasabb szintű tankok szorzója egyre roszabb, fenntartásuk egyre drágább – tehát a profit folyamatosan csökken. Vagyis a T8-as prémium tanknál a Tier10-es nem prémium nem tud jobban keresni.

Tehát: ha valaki használható prémium tankra (értsd: amivel úgy lehet keresni, mint semmilyen más nem prémium tankkal) vágyik, az a Tier8-as Lőwe/KV5/T34/Type közül válasszon (lesz még több T8as prémium tank is, nyilván azok is jók). Egyedül azok érik meg. Az alacsony szintű, pár száz goldért vehető prémium tankokat pedig tessék elfelejteni, ha akciós, ha nem. Hülyéskedni jók, pénzt keresni nem.

Kiegészítés: mostmár jelennek meg T7-es prémium tankok is, értelemszerűen ezek jobban keresnek mint a kisebb prémium tankok de kevésbé jól mint a T8asok. Nyilván az áruk is ennek megfelelően van belőve.

Ha van aranyad és mindenáron költeni szeretnél, a pénzt amit prémium tankra költenél sokkal jobb prémium accontra költeni (egy T8as árából 2-4 havi is kijön), mivel akkor szimplán csak az hogy játszol a sima tankokkal is hoz elegendő creditet, nem kell felesleges farmköröket venni. Főleg azért, mert például a prémium tankoln gyűlő XP kárba vész, ha nem konvertálod – ugyancsak aranyért – szabad XPvé.

Én csak 1 év és 9000 csata után futottam bele abba, hogy mivel minden ágat kihúztam és meg kellett volna venni egy csomó tier9-es tankot (T54, Patton, E75, Object), emiatt el kell kezdenem farmolni a prémium T34-el. Addig simán működött az, hogy egy nagy T8-as tank mellett húztam egy másik ágat is, ami így mindig hozta a pénzt. Ráadásul még extra modulokat is pakolgattam a Tier7 feletti tankokra.

(Frissítés: Akkoriban még csak 3 nemzet volt, és azokban is kevesebb tankág, szóval most merném azt mondani hogy csak jóval később van az ember rákényszerülve farmkörökre vagy esetleg egy prémtank megvételére, mert sokkal több alacsonyabb szintű tankot lehet kihúzni párhuzamosan a nagyokkal)

Tehát addig, amíg van húzható ág ahol T5-T7 környékén játszol, egyszerűen felesleges a prémium tankokkal farmköröket menni, jobb prémium accot venni helyette.
 

Mennyit lehet keresni egy tankkal?

Az alábbi oldalon a játékosok készítettek egy statisztikát hogy a játékban lévő tankkkal átlagosan mennyi PROFITOT lehet termelni prémium fiók nélkül.

Profit: (csatáért kapott bevétel) – (javítási költség + lőszer + elhasznált javitócsomag/poroltó/gyógycsomag)

Mint látható, a magas szintű prémium tankok vannak az élen (20.000 feleti profittal). Természetesen ez átlag, tehát ha vki átlag feletti játékos értelemszerűen többet, ha kicsit gyengébb akkor kevesebbet tud keresni.

 

Csak akkor játszhatok együtt a barátaimmal ha valaki fizet?

A fizetős userek max 3 fős, míg az ingyen játszók max 2 fős csapatokat (platoon) alkothatnak.

Jó tudni, hogy a nem fizetős játékosok beszállhatnak a 3 fős platoonba – csak a platoon indítójának kell prémium accountnak lenni.
 

Magyar klánok is vannak?

Igen, ezen a linken mindig frissítik az aktuális magyar klánok listáját.
 

Felhasználó név választás

Ne használd ezeket a számokat,

88 A német ABC 8. betüje a H. H+H= Heil Hitler, így a nevek végén gondot okozhat a 88, 104 és egyéb ilyen számok használata.

55, emlékeztet az SS-re, netes nickekben szokták is az S helyett használni…

és a Világháborús német neveket(Hitler, Göring, Dönitz stb…)

Ha a neved vmiért nem tetszik az adminoknak, bannolni fognak és nem tudsz belépni. Ebben az esetben levelet kell írni a supportnak angolul, és kérni hogy a neved változtassák meg (add meg az új nevet is). Általában 1-2 nap alatt lemegy a folyamat és tudsz játszani tovább.

A meglévő nevet alapesetben utólag nem lehet megváltoztatni!

(fontos: fórumon már kitárgyaltuk 1000+1 alkalommal ezt a témát, kérlek ne hozd fel újra mert unalmas és csak flame lesz belőle. Ez van, bármennyire is sérti valakinek vélt vagy valós emberi jogait.)
 

Lassú/szaggat/laggol a játék a gépemen…

Update: az alábbi linken elérhető egy viszonylag kényelmesen használható optimalizáló program.

http://www.wotskins.ru/skins/other/987-nebolshoy-tviket-wot-tweaker-v13-ruseng-ot-snow_irbis.html

1. Igazítsuk számítógépünk teljesítményéhez a grafikai beállításokat és effekteket.

2. Ezen belül a látótávot, víz effektet, stb csökkentsük lejjebb.

3. Használjunk tömörített skin csomagot, mivel ezzel is jelentősen csökkentjük számítógépünk terhelését.

(Innen a legfrissebb tömörített skin pack letölthető Tömörített skin pack)

4. Használjunk Game Booster programot. Vannak gépek, amiken szépen javít a teljesítményen, de ártani, biztosan nem árt.

5. Ha nagyon bátrak vagyunk, tuningoljuk kicsit feljebb a processzor és a grafikai kártya teljesítményét.

6. A rendszeren futó fölös alkalmazásokat (amiket a Game booster nem állít le) állítsuk le. Pld. víruskergető.

A tömörített skin pack használata:

A megadott linken – úgy tűnik – folyamatosan frissítésre kerül az eredeti skin csomag tömörített változata. Ne tessék megijedni az orosz nyelvezettől, translate ha nem is csodákra, de értelmes nyelvezetre fordítja le az oldal.

Hogyan is használjuk a csomagot. Először is, háromféle tömörítésben telepíthetjük a csomagot. 12%-25%-50% tömörítésben. Természetesen, a leggyengébb gépre a legnagyobb tömörítettségü skint használjuk. A tömörítettség miatt a skinek minősége is persze gyengébb lesz, ezért meg kell találni azt a köztes utat, amikor már elég gyors a játék, de még a grafikai élvezhető látványt nyújt.

Magam részéről az 50%-s csomag használatát javaslom, de mindenki döntse majd el, hogy mi fut jobban a gépén.

A letöltendő skin csomag becsületes méretű: Kb 290 MB. Futattható programként működik és telepítéskor választható az angol nyelv is.

A program megkérdezi, hová telepítettük a WoT játékot, majd felkínál egy menüt, amiben bejelölhetjük a különböző skinek tömörítési rátáját, valamint lehetőségünk van a minimap képpont számának csökkentésére, effektek ki kapcsolására, stb.

Telepítés után a játék már az általunk beállított skin csomaggal és effektekkel fog indulni.

Ha nem vagyunk elégedettek a skinek, effektek, térkép, stb minőségével, részletességével, akkor sem kell az egész játékot újra telepíteni. Egyszerűen inditsuk el újra a tömörített skin pack programot és válasszunk más beállításokat, amik az elvárásainknak jobban megfelelnek.

Skin pack telepítéséhez útmutató:

http://www.sg.hu/listazas_msg.php3?id=1271188541&no=47079

(köszönet Trucker39-nek a tippekért)


 

Játékmeneti kérdések

 

Milyen tankkal, melyik nemzettel kezdjek?

A játékban 5 féle tanktípus szerepel, melyek jelentősen eltérő játékmenetet testesítenek meg.

Light tank (könnyű tank, felderítő) – ezek rendkívül agilis, gyors, ámde rendkívül gyenge páncélozottságú és fegyverzetű járművek. Alapvető feladatuk az ellenséges célpontok felderítése, megmutatása a csapattársaknak (lásd lejjebb a mit csináljak a kis tankommal fejezet). Igazából csak a kezdő tankok tartoznak ebbe a kategóriába, magasabb szinteken nincsenek is könnyű tankok, szerepüket a közepes tankok töltik be.

Medium tank (közepes tank) – mozgékony tankok, átlagos fegyverzettel és páncélzattal. Fő feladatuk a nehéz tankok támogatása, a térképen a kulcspozíciók elfoglalása és tartása, ellenséges tüzérség és tank destroyerek felderítése és megsemmisítése. Gyorsaságukat kihasználva egy-egy elleni harcban a nehéztankokat is legyőzhetik, ha pedig 2-3 közepes tank összeáll és együtt tevékenykedik akár döntő tényezők is lehetnek a csatában.

Heavy tank (nehéz tank) – ők képviselik a fő tűzerőt. Erős páncélzat és ágyúk jellemzik őket, cserébe természetesen nem túl mozgékonyak és gyorsak (tüzérség ezért szereti őket írtani).

Tank destroyer (páncélvadász) – általában szintjüknél erősebb ágyúval rendelkező, legtöbb esetben torony nélküli járművek (ezért célzáshoz a testet kell forgatniuk) magas szinten esetenként rendkívül erős elülső páncélzattal. Elsősorban védekezésnél lesből való támadásra (bozótosban ülve) és a nehéz tankok támadásának támogatására használatos. Közelharcban a torony hiánya miatt nehéz használni, hiszen a közepes tankok gyorsan megkerülhetik (főleg ha lelövik a lánctalpát) és oldalról-hátulról pillanatok alatt szétszedik.

Artillery (tüzérség, SPG) – biztonságos távolságól (értsd: magasabb szinteken (V. felett) a térkép túloldaláról) képes nagy sebzést bevinni a célpontoknak. Bár páncélzata lényegében nulla (így közelharcban sérülékeny) óriási előnye hogy a térkép bármely pontját tudja lőni, a lassú heavyk rémálma. Ráadásul nem kell közvetlenül rálátnia a célpontra, például domb mögé is be tud lőni. A pályát felülről látja, mintegy műholdról. Nem túl változatos játékmenet, de rizikómentesen lehet irtani vele még a sokkal magasabb szintű tankokat is (emiatt a tüzéreket általában közutálat illeti).

A nemzetek nagyjából ki vannak egyensúlyozva, bár mivel ex-szovjet fejlesztők dolgoznak rajta, vhogy az orosz tankok kicsit mindig jobbra sikerülnek mint amilyenek a valóságban voltak. Tanktípusok szerint az alábbi jellemzést lehet adni a nemzetekről:

Harckocsi

Német:pontos löveg, de kisebb sebzés. Több hp, viszont nagyobb méretű test, szögletes formák.

Orosz: pontatlanabb löveg, de nagyobb sebzés. Kevesebb hp, de alacsonyabb felépítmény, döntöttebb formák.

Amerikai: nagyot sebző jó löveg. Papír test, de kemény torony (heavyiknél, T29 és felette).

Páncélvadász

Német: pontos és erős löveg, valamint 8-9 tierben erős test, 6-7-es tier elég gyenge

Orosz: nagyot sebző lövegek, jól rejtőzködő gépek, sebességben jobbak viszont nincs erős páncélzatuk még szemből se (kivéve a legnagyobbat)

Amerikai: alacsony szinten átlagosak, bár a Wolverine és a Sluger az egyetlen páncélvadász, aminek van tornya (ez komoly előny). Magasabb szinten brutális front páncél jellemzi őket.

Francia: átlagos löveg, magasabb szinteken nagy tűzgyorsaságú automata töltővel, alacsony páncélozottság, nagy mozgékonyság

Arty

Német: pontosak, több lövést is kibírnak. Néha kevés a lőszer. Az E-Typra nem hat a területre ható sebzés, ami néha jól jön.

Orosz: tier hattól, már brutális sebzés, sok lőszer. Állítólag nagyobb szögben csapódik a lövedék, ezért jobbak. Top arty nagyon gyors.

Amerikai: gyors és kicsit gépek sok lőszerrel. A top gép sebzi a legnagyobbat a játékban, de a lőszer is a legdrágább bele.
 

Miért rak be a nagyok közé a játék?

Ez a legszembetűnőbb problémája a kezdőknek – amint elérik a Tier 3 tankokat, a csatákban szembetalálhatják magukat Tigrissel vagy még erősebb tankokkal is, amelyek ellen gyakorlatilag nem tudnak mit tenni.

A fejlesztők folyamatosan dolgoznak azon, hogy a csatákban lehetőleg hasonló szintű tankok vegyenek részt, de technikai okokból (például a túl hosszú várakozás elkerülése végett) valószínűleg sosem lesz olyan, hogy egy Panzer III-as mindig csak Panzer III-assal kerül egy csatába.

Magunk közt szólva, elég unalmas is lenne – plusz gondolj arra, hogy nemsokára neked lesz Tigrised, és akkor milyen jó lesz hogy érezheted a hatalmat a kezedben .

Itt egy link a 6.4-es verzióban arra, hogy milyen szintű tankokat milyen tankok ellen dobhat be. Néha azért vannak apróbb anomáliák.
 

Mit csináljak a kis tankommal a nagy monstrumok között?

Az emberek elkövetik azt a hibát, hogy azt hiszik nekik a top tankokat kell legyőzni. Elmondom a titkot – NEM.

Az ellenség IS7 + Maus brigádjának a megállítása a saját IS7-ek meg egerek feladata. A tied pedig leküzdeni azt, ami a másik oldalon veled egy szinten van + azokat akik közelharcra nem alkalmasak. Azaz:

– idióta ellenséges scoutok, akik 10 másodperccel kezdés után már ott vannak a te zászlódnál. Úgy lőhetsz rájuk, mint a céllövöldében. Ha begyűjtesz egy Leo, a20 vagy PZIII skalpot, máris prónak látszol a csapatban

– sunnyogós scoutolás: ugye van camo net a PZIII-on? Szépen, bokorról-bokorra óvatosan előre, nem sokkal a csapat előtt. Ha jön az ellen és tökösek vagyunk, nem lövünk, csak mutatjuk a célt. Ha úgy sebzik, hogy te mutatod, kapsz érte jutalmat.

Imakönyv upgrade nem árt, mert ugye a bokor most lutri, de többnyire – mint tudjuk – ápol és eltakar. Hogy gyakorlatban ez hogyan működik, megtekinthető az 5. replay lejátszásával. Akár egy tier 2-es scouttal is megcsinálható ugyanez, természetesen a gyilkolászás kivételével.

– kihasználjuk, hogy van sebességünk: ha látjuk, hogy jön a valami marha nagy, nem leállunk lőni, nem tesszük fel a kezünket, hanem futunk el – lehetőleg valami fedezék felé vagy vissza a csapat felé (ami ott van nem sokkal mögötted, emlékszel? ), vagy el a tűzvonalból.

– ellenséges artyk levadászása, amikor már elkezdődött a bál: Szépen átsunnyogunk ott, ahol a legkevesebb piros látszik, meglőjük miközben robogunk felé, majd full gázzal beleszállunk az oldalába. Szeretni fogja. (érdemes azért ügyelni rá, hogy valamennyit mi is sérülhetünk, igy nehogy az legyen hogy 5 HPval belerohanunk és mi robbanunk fel. Hasonlóképpen, ha az arty magasabb tierű mint mi, a vele való ütközés számunkra lesz jobban egészségtelen).

– ellenséges TDk, akkor amikor mondjuk elfoglaltak vki mással: Oldalt kiszaladunk, leszedjük a láncát a nagynak, a kicsinek meg leszedjük a láncát és megöljük.

Fontos: ne zavarjon, hogy ugat a csapat, ha a fentiek bármelyikét csináljuk. Egyedül akkor jogos a kritika, ha MÖGÖTTÜK kempelsz egy bokorban esetleg el se hagyod a saját zászló környékét. Sajnos a nagy tankok tulajdonosai és a tüzérek hajlandóak zavargálni a kicsiket, hogy ész nélkül rohanjanak előre scoutolni, csak hogy nekik legyen mire lőni. Nem kell rájuk mindig hallgatni…

Persze sokszor nem jön össze, és jobb lenne másik PZIII netán PZII ellen harcolni – de nem eldobni a szerszámot, ha a kicsik között vagyunk a tornasorban…

Végezetül egy példa, hogy néha jobb alul lenni mint fölül: Ugyanannyi találat
 

Felderítési tippek térképenként

Renegade mester az sg fórumról izelítőt adott arról, hogy az egyes pályákon hol vannak olyan helyek (bokrok), ahonnan egy élelmes felderítő sok ellenséget megmutathat a saját csapattársaknak, ezzel nemcsak elősegítve azok leküzdését, de kellemes XP és credit bevételt is szerezhet magának.

A sikeresség esélyét nagyban növeli, ha tankunk jó gyors, legénységünk 100%os (főleg a parancsnok aki a látótávolságunkért felel valamint a sofőrünk aki lehetővé teszi hogy nagyon hamar, még az ellenség előtt elérjük a kiszemelt helyet). Természetesen egy jó rádió és egy képzett rádiós is elengedhetetlen, valamint nem árt ha ventillátor (+5% skill a legénységnek) + álcaháló + távcső is van a gépünkön. A töltőkezelő, a tüzér, sőt jó esetben maga az ágyú is lényegtelen, ugyanis a jó felderitő kötélidegekkel rendelkezik és nem lő, mivel azzal felfedheti a saját pozícióját.

A tippek:

(majdnem az) Összes egyben

Abbey

Cliff

El Halluf

Ensk

Erlenberg

Karelia

Komarin

Lakeville

Malinovka (az 5. replay szintén scoutolás demo ezen a pályán)

Murovanka

Prokhorovka

Westfield

Sand River

Ruinberg
 

Tank Destroyer (TD) használati tanácsok

Jeges, minden tankdestroyer ősatyja kanyarított egy kiss szösszenetet arról, hogyan is érdemes használni a TD-ket. Lássuk, halljuk:

Általános használat.:

Elöljáróban,jótanácsként az új játékosoknak.

AZ válassza a TD-ket,aki a lassabb,türelmesebb,több koncentrációt és jobb idegrendszert igénylő játékmenetet részesíti előnyben.

A rohangálás,hősködés,rambózás gyors elhalálozáshoz vezet.

Igyekezzünk minél előbb betanulni a térképeket!Ez nagyon fontos szempont.Minden térképen vannak olyan helyek pozíciók,ahonnan nagy területeket lehet belőni úgy,hogy a gépünk rejtve tudjon közben maradni.Ezek tipikusan TDs pozíciók,amiket sajnos már a rutinosabb arty userek is pontosan ismernek.Ezért aztán törekedni kell arra,hogy olyan helyet keressünk,ami nem túl nyilván való,de azért még elég nagy belövési teret biztosít.

Minden térképen vannak tipikus felvonulási útvonalak.Igyekezzünk úgy helyezkedni,hogy ezeket az útvonalakat be tudjuk lőni.

Fontos a türelem,és a hidegvér.Vannak olyan helyzetek,amikor több ellenséges tank is közeledik egyszerre a pozíciónk felé.Ha egyedül vagyunk akkor többnyire úgyis mindegy.Ilyenkor válasszuk ki azt a célpontot amit biztosan sebezni tudunk,illetve amire van esélyünk 1 lövésből kivégezni.Kevesebb bábú,kevesebb gond!Esetleg ha nem pont felénk tartanak,és úgy ítéljük meg,hogy van rá esély,akkor megpróbálhatunk lövés nélkül,mozdulatlanul megvárni még elhaladnak mellettünk.Ehhez jó idegrendszerre van szükség.:)

Ha többen is védjük a pozíciót,akkor ne mi lőjünk elsőnek.Lehet,hogy ez most nem túl szimpatikusan hangzik,de megvan az előnye a csapat számára.

Ha elsőnek lősz és meglátnak,akkor a kevesebb hp-nak és a gyengébb páncélzatnak köszönhetően,az első sortűztől lefekszel.Még ha megvárod,hogy más lőjön előbb,akkor az ellenség vele fog első körben foglalkozni és az ő válaszlövésük és újratöltési idejük között kihasználhatod a TD-d gyorsabb lövegét,és kis szerencsével 2 lövés után még le is tudsz lépni.Lő tolat lő tolat.

Leghatásosabban úgy lehet használni,ha úgy helyezkedünk,hogy az ellenség várható érkezési iránya és a rejtek helyünk között,van pár saját tank.Így ők fogják föl az ellenség támadását.Amég harcolnak,addig világítják nekünk a célokat,és kényelmesen vadászgathatjuk le az ellenséget.Ilyenkor érdemesebb legelőször,az ellenfél gyors tankjait kiszedni,amik a legnagyobb veszélyt jelenthetik ránk nézve.

Összeszokott,rutinos támadó ék,ilyenkor csak a heavy tankjaival áll le harcolni,még a gyorsabb mediumok tovább robognak a védelem mélységébe.

Pusztítsunk el mindent amit csak lehet.Hülyeség azzal foglalkozni,hogy mennyibe kerül a lőszer stb.Az 1%-os ellenség is tudja használni a lövegét!

A rejtőzéshez olyan bokrot válasszunk,ami teljesen takarja a gépünket arról az oldalról,ahonnan az ellenséget várjuk.Nem árt,ha nem csak egy bokor van előttünk.Minél több bokor,fa van előttünk,annál nehezebben szúrnak ki.Igaz a mi észlelésünk is csökken.

Elő fog fordulni,hogy közelharcba keveredünk.Ez nagy,nyílt területen a legtöbbször azt jelenti,hogy megnyaljuk a brét.A legnagyobb butaság ilyenkor egyhelyben állva forogni.A körülöttünk köröző tanknak,a lendület a legfontosabb.Ha veszít a sebességéből,vagy elakad valamiben,akkor bajban lesz.

Próbáljuk meg megtörni a körét.Menjünk valami fix tereptárgy közelébe,hogy abba elakadjon,vagy legalább ki kelljen kerülnie.Keressünk emelkedőt.Az aljába állva kénytelen lesz felmenni rá,ha továbbra is körözni akar.Ilyenkor veszít a sebességéből.Ha közel van a map széle,akkor azt is felhasználhatjuk a védekezéshez.Tolassunk elé.Ha az oldalunkba ál orral,akkor tolatva-kanyarodva,mindenképp a csövünk elé fog kerülni egy kis időre.

De a legjobb,ha van társ aki segít.2 TD nagyon jól össze tud dolgozni.Ha közelharcban a társat támadó tankot lövik és nem a sajátjukkal balettoznak,akkor a támadók nemigen tudnak mit kezdeni.

előnyök.:

Tier szinthez képest,a legnagyobb tűzerő.(artykon kívül)

Álcázási bónusz-(elvileg…)Itt kell megjegyeznem,hogy a Német TD-k Tier7-től nem hogy álcázási bónuszt nem kapnak,hanem egyenesen világítanak,a térkép bármely pontjáról.A JagdTiger-e ez hatványozottan igaz.

Általánosságban alacsony felépítés,ezáltal kisebb célfelület.

Olcsóbb fenttartási költségek.

hátrányok.:

Kevesebb hp.

Általánosságban gyenge páncélzat.(kivételt képeznek a Német T8-9,USA T8-9 gépek.De nekik is csak a front páncéljuk.)

Nincs torony.(az egész testtel kell fordulni a célzáshoz,ami közelharcban,sarkoknál,fedezék harcban kifejezetten nagy hátrányt jelent.

Na ez megint hosszú lett.

Ez az én véleményem és tapasztalataim szerint összeállított iromány.Nem szentírás!Ha valaki nem ért valamivel egyet,az írjon nyugodtan,lehet abból is tanulni!

Köszönöm a türelmet!

Jeges.
 

Lőszerfajták

A legtöbb ágyúba 3 féle lőszer rakható be (AP – Armour piercing / Prémium / HE – High Explosive ), ezeknek az adatait az ágyúk adatainál az average damage / average penetration után követő 3 szám jelképezi.

Pl PZIIInál, az 5cm KwK 38 L/42 nél:

Average penetration 60/96/25

Average Damage 70/70/90

A penetration a páncélátütő képességet jelzi, azaz hogy a lőszer ideális körülmények között hány mm-es páncélon megy át. A sebzés értelemszerű, mekkora kárt okot a célpontban.

Mint látható, az AP lőszer penetrationja magas, a HE lőszeré jóval alacsonyabb, viszont a sebzése jelentősebb szokott lenni (a prémium lőszert hagyjuk, azt úgyse használjuk gyakran mivel aranyba kerül).

Fontos megjegyezni, hogy az adatok ÁTLAGOS (average) penetrationt és sebzést jelölnek, jelenleg – ha jól tudom – +- 20% a szórás, tehát a fenti példában szereplő 60mm-es AP lőszer játék közben lövésenként 48-72mm között változik.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy az is számít, honnan lőjük a célpontot (merőlegesen szemből, ferdén) illetve a célpont páncélzata mennyire döntött, ugyanis ettől függően a lőszer sebzés nélkül lepattanhat a célpontról. Ezért tisztán összehasonlitani a célpont páncélvastagságát a lőszerünk penetration értékével nem ad tökéletes képet – pattant már le a királytigris 200mm-es penetrationnal rendelkező AP lőszere egy Lee 38mm-es oldalpáncéljáról… extrém eset, de megtörténhet a játékban
 

AP vagy HE?

Bár a HE (robbanó) lőszerek penetrationja jóval kisebb szokott lenni mint az AP lövedékeké, a játék másként kezeli őket, így sok esetben érdemes használni őket.

Az AP csak akkor sebez, ha a penetration értéke elegendő az ellenfél páncélzatának átütéséhez, egyébként lepattan és semmit sem sebez (we dinged them), ráadásul a páncélátütő képesség a távolság növekedésével elvben csökken (mondjuk nem nagyon jelentősen szerintem). Viszont ha átmegy, teljes sebzést okoz.

A HE lőszer működését az alább leírtakhoz képest 7.1-es patchhel teljesen megváltoztatták. Bár nagyon tudományosan leírták a fejlesztők milyen kifinomult módon modellezik a HE lőszert a játékban,a végeredmény körülbelül a következő: ha a HE lőszer nem üti át a célpont páncélját, gyakorlatilag elhanyagolható, minimális – sok esetben zéró – sebzést okoz. Innentől kezdve használata kb értelmetlen. Történelmi okokból – hogy lássátok milyen volt régen – bennhagytam a lenti szöveget.

Ezzel szemben a HE lőszernek NEM kell átütni a célpont páncélját ahhoz, hogy sebezzen, másrészt kevésbé érzékeny a beesési szögre, azaz lepattanni is jóval ritkábban szokott. Továbbá, a HE lőszerek nagyobb eséllyel okoznak kritikus modulsebzést (ágyú, motor, lőszertároló, legénység) amelyek ugyebár nagyban csökkentik az ellenfél harcképességét. He használat esetén azzal se kell nagyon foglalkozni hogy az ellenfél oldalát vagy hátulját keressük mint AP esetében – szemből is lehet sebezni őket, igaz ha seggbe lövünk az még nagyobb sebzést okoz.

Továbbá, a HE lőszerekkel nagyobb az esély, hogy felgyújtsuk az ellenséges tankot – ilyenkor másodpercenként 5%-ot sebződik, és jó esetben akár porig is éghet, garantálva számunkra egy killt (és mekkora poén ha picike tankunkkal felgyújtunk és leégetünk egy IS7-est

Cserébe a HE lőszerek sebzése elég véletlenszerű – gyaníthatóan a penetration érték itt szól közbe, azaz a játék megnézi, hogy a célpont páncélzata és a HE lőszer penje mennyi és annak arányában osztja le a sebzést. Tehát emiatt a HE akkor hatásos, ha jó nagy a sebzése – mint például a PZIII 75-ös vagy a Stug/Hetzer 105-ös ágyújánál. Ezek szinte csak HEre vannak kitalálva.

 

Személy szerint a direkt HE-re kihegyezett ágyúknál (ezeknél még az AP lőszernek is kicsi a penje és nagy a sebzése) én csak HE lőszert szoktam bepakolni és használni, míg a többi esetében 70% AP – 30% HE a készlet, hogyha esetleg összefutnék olyan ellenféllel, amit esélyem sincs APvel átütni, abban is tudjak némi kárt tenni HE lőszerrel ha nincs lehetőség az elmenekülésre.

Egyébként a Hetzer/Stug 105-öse elég brutális, még 3-4 szinttel magasabb ellenfeleket is vígan lehet sebezni velük… Igaz extrém esetekben csak 4-5%-ot veszünk le róluk, de ez sok pénzt jelent ha jóval magasabb szintű tankokról farigcsáljuk le.
 

Miért kapok XPt és pénzt a csatában?

Pontos számokat nem tudunk, de a hivatalos fórumon felsorolták hogy miért jár jutalom egy csatában:

– Ellenséges tankok sebzése

– Kritikus sebzés ellenséges járművön (csilingelő hang amikor eltaláljuk). A tankok közötti szintkülönbség számít, tehát ha egy magasabb szintű tankot találsz el, több XP-t meg pénzt kapsz.

– Ellenséges tank felfedezése (amikor meglátod és megjelenik a térképen piros pontként). Tüzérség felfedéséért kicsivel több jár mint a normál tankokért.

– Ha csapattársaink olyan tankot sebeznek, amit mi fedeztünk fel és mutatunk meg nekik (mivel azok távolabb vannak tőlük mint az o látótávolságuk).

– Bónusz jár egy tank megsemmisítéséért (kill). Ugyanúgy mint sebzésnél, itt is több jár, ha nagyobb szintű tankot ölünk meg.

– Bázisfoglalásért, de csak azok a tankok kapnak jutalmat akik a zászló körüli körben tartózkodva „húzzák” a zászlót. A jutalom arányos a körben eltöltött idovel.

– Ha megsebzünk olyan ellenfelet, aki húzza a zászlónkat (ilyenkor őt reseteljük, ez különösen hasznos ha a mi csapatunk is foglal már de kicsit le van maradva)

– Bónusz jár azért, ha egy csata végén még életben vagyunk.

– Csatában való részvételért – azaz ha úgy lövünk ellenségre hogy viszonylag közel vagyunk hozzá (a megfogalmazás ködös, és azt is írták hogy ez csak minimálisan befolyásolja a jutalmat)

– A csapat minél több sebzést visz be a másiknak, annál több XPt kapnak a játékosok – viszont ennél az összetevőnél csak a megsemmisített ellenséges tankokat veszik figyelembe. Ennek a tételnek kicsi a hatása, de azért számít valamit.

A legnagyobb bónusz: +50% XP a győztes csapatnak illetve valamivel kisebb bónusz a creditre (lásd a részletes leírásra vonatkozó linket alul). A vesztes illetve döntetlen meccsek esetén egyik csapat sem kapja meg ezt a bónuszt. Ergó a döntetlen az olyan, mintha mindkét csapat veszítene. Ráadásul sokáig is tart :).

Amiért NEM jár XP:

– Baráti tank sebzése.

– Csapattársak megölése (Team killing – TK)

– Lepattanó lövedékek (ding, ricochet)

– Ha minket sebeznek…

– Különféle achievementek (hero of battle, sniper)

– Döntetlen vagy veresége esetén nincs 50% bónusz.

Nincs olyan, hogy a csapat több bónuszt kap ha minden tankot megsemmisít (bár a chaten állandóan ezt ordítják a zászlóhúzó embereknek).

Részletes leírás itt található

 

Kiléphetek e a csatából ha kilőttek?

Minden további nélkül, mivel az egyéni teljesítményed alapján kapsz XPt és creditet (ezüstöt). Nem kell megvárnod a csata végét ha kilőttek, nyugodtan nyomj Exit Battle-t, és mehetsz egy másik tankkal. Semmilyen büntetés nem jár érte, amint a meccsnek vége, a teljes jutalmadat megkapod.

Ha úgy lépsz ki egy csatából hogy még nem lőttek ki, akkor a tankod játékban marad, szabad prédaként az ellenségnek te meg fizetheted a javítás költségeit. Igy célszerű utolsó töltényig harcolni, még akkor is ha nyilvánvaló a vereség, mivel elhalálozás előtti kilépéssel csak magadnak ártasz.
 

Mit fejlesszek ki először egy tankon? Ágyút, láncot, motort?

Az XP elsődleges forrása a legtöbb tank esetén (kivéve a felderitőket) természetesen az, ha sebzel vagy kilősz valamit. Ebből következik, hogy elsőnek a minél nagyobb/erősebb ágyú kifejlesztése és felrakása a cél.

DE: az erősebb ágyúk általában nehezebbek mint a gyengébbek, plusz sok esetben csak a fejlesztett toronnyal kompatibilisek, ami szintén nehezebb mint az alaptorony.

Tehát: pici matematika alkalmazásával számoljuk ki, hogy vajon az alap lánctalp maximális teherbírásával vajon felmegy e a fejlesztett ágyú (és ha szükséges a torony) avagy nem.

A garázsban a tankra jobb gombbal kattintva megtudhatjuk az aktuális/maximális terhelést. Szintén jobb klikkel lekérhetjük az ágyúk és tornyok súlyát, vmint azt hogy a kiszemelt ágyú kompatibilis e az alaptoronnyal. Innentől kezdve néhány kivonás és öszeadás művelettel ki tudjuk számítani, hogy kell e lánctalpat fejleszteni a jó ágyú felrakásához vagy nem.

Amúgy a részegységek az alábbi tulajdonságokért felelősek:

lánctalp: teherbírás, max sebesség, tank testének fordulékonysága

torony: látótávolság, ágyú tűzgyorsasága (ha egy ágyúnál két érték van), lőszermennyiség, torony forgatási sebesség (és indirekt módon a súlya miatt hatással lehet a tank mozgékonyságára).

motor: gyorsulás

rádió: kommunikációs hatótávolság

ágyú: ezt azt hiszem nem kell kifejteni :)
 

Milyen extra modulokat tegyek fel XY tankomra?

Egy-egy tankra vonatkozóan lásd a tankismertető oldalunkat.

Pár tipp a tankokra felszerelhető extra alkatrészekről:

1. Az extra modulok (töltésgyorsító, célzásjavító) nem változtatják meg jelentősen egy tank tulajdonságait. Az, hogy mennyire vagyunk hatékonyak egy csatában, elsősorban tőlünk és a tankok alaptulajdonságaitól és fegyverzetétől függenek. Modulok nélkül is nagyon jól lehet használni a tankokat, és ha felteszünk a tankra egyet, nem fogunk égbeszökően nagy különbségeket látni – nyílván 5-10% változás nem lesz túlságosan érzékelhető egy tankon. Valamit nyilván használ, tehát ha megengedheted magadnak pakolássz fel ilyesmit, de ne várj túl sokat! (én személy szerint kis túlzással a modulokat placebónak is szoktam nevezni, mert a játékban sajnos olyan nagy véletlenszerűség szerepe a találatok/sebzések számításánál, hogy többnyire nem a modulokon fog múlni a győzelem :) )

2. Három modul kivételével (periszkóp, szerszámosláda, álcaháló) ha egy modult rátettünk egy tankra az csak 10 arany fejében szerelhető le – az ilyen modulok képén van egy kis lakat ikon. Ha nincs aranyunk, akkor a tank eladásakor a rajta lévő modulok is mennek a boltba – az eredeti ár feléért :(

Ebből következően, én javaslom elsőként 2 garnitúra periszkóp/szerszámosláda/álcaháló beszerzését, mivel ezeket szabadon pakolgathatjuk a tankjaink között. És mivel általában 2-nél több tankunk úgysincs egy csatában, mindíg ezzel a trióval tudunk meccsre menni.

Kisebb tankoknál még értelme is van a leselkedős scoutolásnak, amit az álcaháló/periszkóp kettős elősegít és igy legalább nincs rossz érzésünk hogy van 3 kihasználatlan hely a tankon.

3. Mindenképpen, csak akkor gondolkodjunk el extra modulok megvételén ha már nincsenek anyagi gondjaink a következő tankok megvételénél. Nehogy úgyjárjunk, hogy felcsicsázzuk a PZIVünket több 100K értékű extrával, aztán a VK3601-re meg nem lesz pénz. Rendszeresen vannak akciók (negyedévente egyszer biztosan), amikor a tankokra szerelhető modulokat féláron adják – érdemes félretenni pénzt és akkor bespájzolni, jópár 100K creditet meg lehet spórolni.

4. Általában minden kategóriára (heavy/TD/med/scout) ugyanaz a modul célszerű. Ízlés kérdése hogy a 4-5 ráiilő modul közül melyik 3 lesz a kiválasztott, de ami jó mondjuk a német magas tierű heavyre (királytigris) kb jó lesz az oroszra is (IS3).

5. A modulok hasznossági sorrendben (szubjektív persze)

– Ventillátor: sztem a legjobb modul, ugyanis minden legénység által befolyásolt tulajdonságra (sebesség, gyorsulás, látótáv, célzáspontosság, célzásgyorsaság, tűzgyorsaság) ad +5%-ot. Még 100%os legénységnél is működik, igy 105%-osak lesznek (ha ráálunk az emberekre az egérrel, ki is írja). Minden tankra javaslom.

– Távcső: Van előle ami csak álló esetben működik (periszkóp), van amelyik mozgás közben. TDk és scout tankok esetében hasznos, de ha szeretünk leselkedni, mástankra is mehet.

– Álcaháló: arty/TD/scout tankokra mindenképpen, többire csak akkor ha leselkedős/kempelős fajta vagyunk. Medre nem illik, heavyre is csak ha pénzszűke miatt nincs más :)

– Rammer: (töltésgyorsító) minden olyan tankra, aminek alapvetően kicsi a tüzelési gyorsasága (ROF – rate of fire). Ks tankokra felesleges, ami 2 másodpercenként lő annál ez nem számít szinte semmit. Többnyire magas tierű heavykre és TD-kre szokás, és közepes/magas szintű artykra.

– Spall liner: páncélat HE lőszerek elleni megerősítése. Tipikusan olyan lassú ám erős páncélzatú járművekre javasolt, amit gyakran lőnek az artyk vagy a többiek HE-vel. Ezek a magas szintű heavy-k (Maus, KT, Löwe) és TDk (Jtiger, Ferdinand, Object)

– Wet rack: (lőszertároló megerősítése) ha nagyon gyakran ellövik a lőszertárolónkat és emiatt felrobbanunk, tehetünk fel ilyet. Eddig csak egyetlen tankról tapasztaltam hogy van értelme feltenni: T-44, ezen viszont kötelező. Mindenhol máshol szerintem felesleges

– Vertical stabilizer: tipikusan magas szintű medium tankokra, amik gyakran mozgás közben lőnek.

– Szerszámosláda: tipikusan magas tierű mediumokra, elsősorban azért hogy a lelőtt lánctalpat hamar visszarakják. Pl T-44/T-54ben, egy 100%-os legénység 100% repair skillel és egy ládával kevesebb mint 3 sec alatt visszarakja a lánctalpat.
 

Mi az a free XP?

Alapesetben minden XP amit egy tankkal megszerzünk csak az adott tank fejlesztéseire költhető el. Azonban minden csata után a szerzett XP 5%-a free XP-be kerül. A free XP bármely tankon felhasználható, nincs rá semmilyen megkötés.

Free XP-t aranyért lehet átváltani is. Ha egy tanknál MINDENT kifejlesztünk, onnantól kezdve Elite minősítést kap. Ez semmiféle extra képességet nem jelent, csak annyit hogy mostantól kezdve az XP amit vele gyűjtünk folyamatosan halmozódik, és aranyért cserébe átkonvertálható (1 gold = 25 XP arányban).

Ha nem tervezünk aranyat használni XP konvertálásra, elit tankokon bekapcsolhatjuk a legénység képzésének gyorsitása opciók. Ilyenkor a tankon nem halmozódik XP (az 5% free XP az továbbra is gyűlik), minden megszerzett tapasztalat a legénység képzettségeit növeli. Csodát ne várjunk tőle, mivel valószinüleg eddigre az adott tank legénysége 100% körül van – ilyenkor minden % növekedés nagyon sok XPt igényel. Persze ha úgyse használnánk másra az XPt, ártani nem árthat :)
 

Mire jó a rádió?

A rádió azt befolyásolja, hogy milyen távolságra tudod “átsugározni” a csapattársaidnak a meglátott ellenfeleket. Ugyanis, ha te meglátsz egy ellenfelet, a csapattársaid számára is láthatóvá válik, ha ők is a rádiód hatósugarában vannak. Ha gyenge a rádiód, előrerongyolsz, te hiába látod meg az ellenfelet, a társaid nem fogják látni mivel a rádiód hatósugarán (signal range) kívül vannak. Ezért fontos, hogy a felderítőknek nagyon jó rádiójuk legyen, különben semmit nem érnek.
 

Miért kapok kevés pénzt, ha már nagy tankom van?

A játék szándékosan úgy van belőve, hogy a nagyon magas szintű tankokkal (Tier 8-9-10) még prémiummal sem egyszerű pozitívba kihozni egy csata bevételét, mivel mind a lőszer, mind a javítás sokba kerül, így a végén átlagban a kapott jutalom összege el is megy a javításra meg a lőszerre. Azért csinálták így, hogy az embereknek muszáj legyen néha menni pár kört kisebb tankokkal is (vagy méginkább: vegyen jópénzért prémium tankokat), így nem lesz az hogy pár hónap elteltével mindenki már csak a böhömökkel megy.
 

Melyik tankokkal lehet jól keresni?

Mindenkinek van kedvence, de általában Tier5 környékén érdemes keresni a jól farmoló tankokat. A teljesség igénye nélkül:

KV, PZ IV, VK3601, Sherman M4, T-34 (az orosz), Stug III, IS (100mm-es ágyúval)

Ehhez még hozzájön, hogy a tüzérség (SPG) szinte minden esetben,tiertől függetlenül jól keres, ezért is szokás pénznyomdának hívni.

Akik nem sajnálnak 7-12ezer forintot rááldozni egyetlen tankra – a Löwe, KV-5, T34, Type prémium tankok is rendelkezésre állnak (az új patchekkel lesz még több magas szintű tank is), ezekkel nagyon jól lehet keresni (mondjuk én inkább prémium accountra fordítom ezt az összeget).
 

Arty áfium elleni orvosság – azaz, mit csináljunk a tüzérség ellen

Sokak szembesülnek az elején, hogy a semmiből kilövi őket a másik oldalon lévő Arty (SPG azaz tüzérség) anélkül hogy bármit is tehetne ellene. Az SG fórumról Renegade szedett össze némi hasznos tanácsot ezen problémák kezelésére:

“Mivel még mindig megy a rinya az artyk ellen összedobok egy szösszenetet, hátha valaki megfogadja és hatékonyabban tud játszani ellenük bármilyen tankkal.

Először is le kell gyűrni az arty parát, ami kialakul bennünk, egy-egy pinokkió láttán. Ha a tankunk képes legalább 28 km/h sebességre, akkor már egész jók a túlélési esélyeink. Továbbá sokkal veszélyesebb 3 kicsi SPG, mint egy nagy, mert gyakran lőnek ezért képesek leparalizálni a tankunkat egészen a kilövés pillanatáig. Ha kilő minket, akkor mindig tegyük fel a kérdést, hogy ez vajon kinek a hibája? Az esetek zömében rá fogunk jönni, hogy bizony a sajátunk. Ami tovább javít a helyzetünkön, hogy borzasztó pontatlanok, esetemben (lelkes kasu játékos) a találati százalékok így festenek:

• Humi (300 csata, patch előtt): 36%

• Sütő (175 csata, patch előtt): 37%

• KT (246 csata): 71%

• Párduc (657 csata): 64%

Úgy érzem elégé szembetűnő a különbség, azt vegyük figyelembe, hogy a nerf után ennél csak rosszabb számok jönnek majd ki (napi egyre, sem veszem elő az SPG-t), nem ritka, a 10% találati arány, egy-egy csatában!

Hogyan kezdjünk neki?

Vegyünk egy SPG-t és toljunk le jó pár meccset. Ez arra jó, hogy megismerjük a különböző pályákon azon helyeket, ahonnan általában jól belőhető a terep (itt fogjuk majd keresni őket), illetve megjegyezzük azokat a tereptárgyakat, épületeket, amelyek takarásában dinamikusan haladhatunk úgy előre, hogy védve legyünk tőlük. Számtalanszor látni, nagy tankokat rossz helyen csatába keveredni, pedig csak pár centit kéne odébb menni.

Ha már jól begyakoroltuk és átülünk tankba, akkor a következő pontokat szem előtt tartva, a hatékonyságunk az egekbe szökik:

• Nagyon fontos, hogy általában kicsi az ágyú kitérése, így, ha kellő távolságban haladunk nekik merőlegesen, akkor csak igen csekély esélye van a sikeres találatnak.

• A célzás nagyon sok időt vesz igénybe, ha azt látjuk, hogy az ellenfél belőtte a szektort, akkor menjünk át egy másikba, támadjunk onnan

• Ha az ellenfél nehéz tüzérsége lőtt, akkor hegyes szögbe haladjunk tovább, így akár több mint egy perc is eltelhet mire újra képes lesz befogni minket

• Sok tanknak túl sok idő, amíg felgyorsul, ezért egy-egy kitörési kísérlet előtt, tolassunk hátra, hogy a fedezéket elhagyva kellő sebességünk legyen

• Spall liner és repair kitt még tovább javítja a túlélési esélyünket

• Ha tudjuk, hogy SPG vadászat következik, HE-t töltsünk be, így nagy valószínűséggel egy lövéssel ki tudjuk szedni őket

• Mozogni, mozogni, mozogni, az egy helyben álló tank, halott tank

• A nehéztank, közepes tank kíséret nélkül, egy vak és kövér célpont bárki számára

• Az összes pálya úgy van tervezve, hogy egy-egy halálzóna kivételével kényelmesen lehet támadni az ellenség állásait (SPG-t vezetve, ezeket hamar meg fogjuk ismerni)

• Használjuk ki, hogy az SPG-sek nagy része nem tudja, hogy mi zajlik körülötte, mert a térkép távoli részére fókuszál és ritkábban tekint a kis térképre.

• Figyeljük, hogy honnan jönnek a lövések és ennek ismeretében válaszuk meg a támadási irány, ha kell, több szektort is odébb mozogva”

A Renegade által emlegetett patch azóta már megjött, az artykat tovább gyengítették – még véletlenszerűbb és ezáltal romlott a találati arányuk, továbbá a mellénk becsapódó lövedékek most már nem szedik szét a belső modulokat (ammo rack, motor). Várható további gyengítés is, ahol csökkentik a meglévő artyk sebzését – igaz, jelennek meg új, magasabb szintű tüzérségi eszközök is.
 

Ismert bugok

Jelen pillanatban a legnagyobb bug a játékban a láthatósági/álcázási rendszerrel kapcsolatos – emiatt van, az, hogy a tankok néha a nyílt mezon is eltűnnek, a bokrokban bujkálókat még akkor sem lehet észrevenni ha lőnek vagy ha ott állunk mellettük 5 méterre (néha meg észrevenni őket).

Sajnos emiatt a szokottnál is gyakoribbak a kemperek, és az esetek többségében jobban megéri az elején védekezni és bokrokban bujkálni.

Sokan jelentettek olyat is, hogy a lövedékek néha egyszerűen eltűnnek – azaz nem találják el a célpontot, de körülötte sem látszódik becsapódás nyoma. Nem túl gyakori, de irritáló.

7.2-es patch óta jelentek meg azok a jelenségek, hogy a lövésünk talál, de sérülést nem okoz.

Szinte minden pályán előfordulhatnak olyan helyek, ahol a tankunk megakad egy-egy tereptárgyban. Ilyenkor semmit sem tudunk tenni, amíg ki nem lőnek, vagy meg nem nyerik a csapattársaink a meccset.
 

Fejlődési fa átalakítás

Az elkövetkező pár hétben (hónapban) várható hogy kicsit variálnak a fejlődési fákon, melynek következtében ha bizonyos tankunk az adott variálás idejében a garázsban áll, kapunk helyette másikat, esetleg ingyen plusz garázshelyet.

Ime a link a techtree változásokhoz

Az amerikai és a német változtatás már megvolt, az oroszok valamikor 2012 közepére várhatóak.
 

Mi alapján osztja el a rendszer a tankokat a meccsek alatt?

A rendszer az alábbi táblázat alapján sorolja be a tankokat a harcokra:

Match-making system for v.6.4
 

Hogyan lehet magyarítani a játékot?

WOTLauncher.exe-vel kell elindítani a játékot és a zászlóknál a magyart kell kiválasztani.

Milyen pályák vannak a játékban?

Az alábbi linken az összes pálya megtekinthető:

http://wiki.worldoftanks.eu/Maps
 

Megváltoztathatom a tankom kinézetét?

Pénzért, vagy aranyért van lehetőség módosítani a tankoktankunk kinézetét. Ezt mindig a garázsból lehet elérni.

Házilagos megoldás, ha úgynevezett skin csomagot telepítesz hozzá, de ilyenkor csak a te számítógépeden látszik a módosítás és a feltett kinézet az összes tankon érvényesülni fog. Vagyis, ha egy csatában 3 egyforma tank van, akkor mindegyik ugyanúgy fog kinézni.

Az alábbi linken jó pár skin található: http://wotskins.web05.de/

Létezik a játékhoz egy “bohóc skin” is, mely beszínezi a gyenge pontokat a tankokon. Elvileg nem tiltott a használata, de a játékosok körében megoszlanak róla a vélemények. Egyesek szerint be kéne tiltani, mert etikátlan, mások szerint nem nyújt annyi előnyt, ezért nyugodt lelkiismerettel használják.
 

Hogyan láthatom mennyit sebzek a célponton?

A beállításokban a jelölő fülön be tudod állítani, hogy mit mutasson a tankok feletti csík (százalékot, életerőt). Ha ez kevés akkor keress rá az Over Target Markers MOD-ra.

További hasznos modok találhatóak még ebben a topicban illetve itt.

 

Hogyan ültethetem át a tankom személyzetét egy másik tankba?

A tank személyzetét csak 100%-os képzettség felett érdemes átültetni, ha már rendelkeznek valamilyen másodlagos képességgel is (tűzoltás, álcázás, javítás). Csak azonos nemzetiségű tankokba lehet átültetni a legénységet. Az átültetésnél a 100%-os legénységi tag 90%-os lesz az új tankban (pénzért való átképzéssel), de a másodlagos skillje megmarad és, ha újra 100%-os lesz tovább nő a másodlagos képessége.

Az elsődleges képességek az új tankban így alakulnak ha pénzért képezzük át a legényeket:

    • azonos tanktípus esetén 90%
    • más tanktípus esetén 80%

Kevesen tudják, de a prémium tankokat bármilyen(azonos tanktípusra képzett) emberek tudják vezetni. Például a német T8-as prémium Löwe tankba be lehet ültetni bármilyen német nehéz tank személyzetét és fejlődni is fognak.
 

Milyen kitüntetések vannak a játékban és hogyan érhetem el őket?

Egyenlőre csak a linket teszem ki, ha lesz időm lefordítom magyarra:

http://wiki.worldoftanks.eu/Achievements
 

Hogyan tudhatok meg többet az eredményeimről

Bár a WOT alapból is nyilvántartja hogy melyik tankkal mennyit nyertünk, hány célpontot semmisítettünk meg, mennyi sebzést vittünk be stb. további adatok nyerhetőek ki az alábbi weboldalak valamelyikét használva a gépünkön lévő dossier cache fájl elemzésével. A legizgalmasabb szerintem az, ami megmutatja hogy egy adott tankkal konkrétan melyik tipusú tankból mennyit lőttünk ki, illetve hogy egy adott tankban hány órát töltöttünk eddig (a többi adat nagyjából a wotban is látható vagy kiszámolható az ott látottak alapján)

http://wot-dossier.appspot.com/

http://www.vbaddict.net/wot.php

http://wot-news.com/index.php/stat/single/eu

http://wot.ctocopok.ru/load_cache_e.php

http://jts.kapsi.fi/planetwot/playerStats/
 

Hogyan készíthetek felvételeket a csatákról?

A beállítások menüpontban engedélyezni kell a csata felvétele opciót (enable battle recording)

Visszanézni a csatákat pedig úgy lehet, hogy ki kell lépni a játékból, a felvételek a replays mappába kerülnek, duplán rájuk kattinva elindul a lejátszás. A korábbi verziókat sajnos nem lehet visszanézni.
 

Hogyan nézhetem meg hol vannak a játékban a tankok moduljai?

Az alábbi oldalon néhány konstruktív orosz visszafejtettet hogy a játékban a különböző tankoknál hol találhatóak a különböző modulok (motor, legénység, üzemanyagtartály, lőszerrakasz…. gondolom a lánctalpat enélkül is megtalálja mindenki :) )

A játékk találat esetén ebből a modellből határozza meg hogy kritikus találat esetén sérült e a legénység valamelyik tagja, esetleg megsérült e valamelyik modul. Fontos, hogy még ennek ismeretében sem lehet 100%ban utazni arra hogy kilőjük egy ellenséges tank lövészét vagy motorját, de ad némi támpontot.

Katt ide

Amennyiben nem töltődik be az oldal, FireFox esetén a következő változtatásokat kell tenni:

Firefox böngésző sávjába (ahova beírod hogy www.sg.hu ) írd: about:config

Rá fog kérdezni hogy biztos be akarsz e lépni, nyílván igen.

Ha bent vagy, nyomsz Ctrl + F -t, meg jelenik a kereső sáv, oda be írod webgl.

Meg jelenik 5-6-7 webgl-es sor. A webgl.force-enabled sornál kattints a “false” értékre hogy true-ra változzon.

Újraindítod és menni fog (kicsit várni kell amíg a modellek betöltődnek).
 

Másodlagos képességek

Sokan kérdezik, hogy milyen skilleket, illetve perkeket érdemes adni a legénységnek. Személyes szubjektív véleményem, hogy az új képességek és perkek közül a 6. érzék( sixth sense), illetve a kuplung égetés az ami érzékelhető, hogy tényleg működik. Természetesen ez szubjektív vélemény, mint mondtam, fórumba leírva rám lehet cáfolni (egerwin néven vagyok ott, itt keagle21), és akkor javítom az írást.

Tehát az én véleményem az, hogy a régi 3 képesség ( javítás, álca, tűzoltás), illetve a 6. érzék és a kuplung égetés az amit érdemes a legénységnek adni.
 

Mit csináljak ha a csapattársak ügyetlenek/hülyék/bénák?

Gyakran panaszkodnak az emberek a különféle fórumokon, hogy sok játékos (csapattársak) ügyetlen, nem ért hozzá és emiatt nem lehet velük együttműködni, esetleg emiatt valaki sorban veszti a meccseket. Sajnos a játékosokon nem változtathatunk, de íme néhány tipp ami segíthet hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki egy helyzetből (ahelyett hogy a kardunkba dölünk amikor látjuk hogy mindenki megy a dombra kempelni)

1. XVM
Elsőként is, telepítsük a legfrisebb XVM modot, amivel rögtön láthatjuk az összes csatában lévő emberről hogy körülbelül mennyire ért a játékhoz. Így kevésbé érhetnek meglepetések, és tudjuk hogy kb kitől – mire számíthatunk. Természetesen vannak csodák, egy zöld (azaz ügyes) játékos is halhat meg értelmetlenül vagy egy piros (amatőr) is ölhet 6 tankot egy meccsen, de alapvetően nem ez a jellemző :)

2. Legyél türelmes!
Pl amikor meccs elején elfoglalod a kedvenc fedezéked, és mondjuk 2 percig nem történik arafelé semmi, ne gondold azt nincs ott ellenség (“biztos mindenki a másik oldalra ment”), mert többnyire van, csak neki jobbak az idegei :)

3. Legyél udvarias, hagyd a többieket “érvényesülni!”
Kicsit szemét dolognak tűnhet, de mivel úgyis vannak olyanok akik nem bírnak magukkal, hagyd hogy hadd menjenek előre. Legyél ott velük, támogasd őket, de az első lövést nyugodtan megkaphatják ők.

4. Nem muszáj mindíg lőni amikor látod a célpontot
Néha előnyösebb kivárni hadd higyje az ellenség azt, hogy nincs veszélyben, és még távolabb jöjjön a fedezéktől. Sőt, ha vannak melletted csapattársak, hagyd hogy ők adják le az első lövést, mert akkor ők fogják kapni az első választ is :)

5. Ne légy túl bátor!
Mész T62-ben és egy perce csak egy JagdTiger látszik a túloldalon, könnyű célpontnak? Ha nem látod az ellenségs csapat többi tagját a minimapon, akkor ne feltételezd azt hogy az a JT egyedül van ott!

6. Ne hagyd hogy a vörös köd elborítsa az agyad!
Nem kell mindenáron megölni valamit, ha ez azzal jár hogy te is meghalsz. Tudni kell visszavonulni, és lecsapni később.

7. Nem muszáj ott maradni ahova mentél
Tipikus hiba, hogy elkezdesz egy erősebbel csikicsukizni, amíg meg nem járod. Egy csiki után nyugodtan vissza lehet vonulni, és átmenni oda ahol nem számítanak rád.

8. “1 tank nem tank”
Nézd mit csinál a csapat, és ha felülnek a lemmingvonatra (értsd: mindenki egy nagy konvojban elindul az egyik irányba), menj velük te is. Vagy a mindenki kempel, a bozótban, maradj a közelükben te is. Egyedül a toptank is csak meghalni tud, anélkül hogy bármi hasznosat tudna művelni.

9. Feltételezd az hogy a mögötted álló nem fog segíteni!
Főleg ha az illető az XVMben piros…. ha mégis jön a segítség az kellemes csalódás, de mondjuk ne lövesd el magadra a szemben álló T30-at, arra gondolva hogy egy lövést megér és majd kirontotok a mögötted álló tankkal ketten rá, mert közel sem biztos hogy a segítség jönni fog. Érdemes lehet ilyenkor a chatet használni, és egy rövid, nevet tartalmazo kérdéssel “Hey “xy”, come to help to kill the T30!” próbáld ki, figyel e a csapattársad. Ha értelmesen reagál, akkor lehet próbálkozni.

10. Figyelj mit csinál a csapattársad mögötted!
Amilyen fontos figyelni mit csinál az ellenség, legalább annyira fontos hogy tudatában legyél annak mit csinálnak a körülötted lévő csapattársak. Ha látod hogy idiótákkal vagy körülvéve, akkor ne gurulj ki lőni, mert jó eséllyel nem tudsz majd visszamenni. Ilyenkor inkább húzódj hátrébb, ha valamelyik meg nagyon ugrál inkább várd míg kilövik. Fedezéknek jó lesz :)
Tipp: külső nézetben, ha a jobb gombot nyomva tartod, úgy forgathatod a kamerát hogy közben az ágyúd nem forog (pl továbbra is az ellenség felé néz).  Aból is lehet látni ki mennyire kezdő, hogy látszik e rajta hogy össze vissza forgatja e a tornyát (“nézelődik”).

11. Golyófogónak mindenki jó!
Ha a helyzet úgy kívánja nyugodtan használd a társad fedezéknek. Állj mellé / mögé úgy, hogy téged csak akkor lássanak – és akkor is a lehető legkevesebb felülettel – amikor lősz. Valamint, úgy menj ki, hogy a betöltés utolsó pár másodperce egyezzen a célkereszt szűkülésének idejével. Fontos: ne akadályozd társadat abban hogy vissza tudjon húzódni (lásd 10. pont)! Nem kell a seggében tolongani valakinek hogy fedezékként funkcionáljon, 5-10 méterrel mögötte is ugyanolyan jól takar!


Tankok használata a gyakorlatban – tanuljunk egymástól!

Scheff TV

Mr. Scheff WOTos öreg róka az új generáció kiképzésére adta a fejét, és Scheff TV néven új csatornát indított amelyen – igéretei szerint – az alapoktól indulva osztja meg a tudást a nagyérdeművel, hogy mindenki über játékos lehessen a WOTban.
A csatorna indító filmjét a youtubeon megtekinthetitek ezen a csatornán.

Hogyan vehetem fel/játszhatom le a csatákat (WOT replay fájlok)

Felvétel: a játék beállításai között az első fülön (Game/Játék) található egy “Enable Battle Recording”/”Csata felvétele engedélyezése” opció. Ezt kipipálva a játék automatikusan minden csatádat felveszi, a fájlokat (.wotreplay) a játék könyvtárában egy “replays” nevű alkönyvtárba teszi. Egy felvett csata mérete igen kicsi, a meccs hosszától függően 5-800 kbyte.

Lejátszás: a letöltött wotreplay fájlt kizárólag a WOT-tal lehet lejátszani (tehát ez nem egy videófájl). Lejátszás előtt lépj ki a játékból, majd kattints a wotreplay fájlra. Ha még nincs ehhez a fájltípushoz hozzárendelve a WorldOfTanks.exe, akkor keresd meg a telepített játék könyvtárában és társítsd ehhez a fájltípushoz. Ezután a csata betölt és máris nézheted hogy a játékos mit is alkotott az adott csatában.

Csak és kizárólag annak a játékosnak a szemszögéből nézheted a meccset aki a replayt felvette (szóval nem lehet úgy váltogatni mint amikor mondjuk egy meccsen meghalsz), pontosan ugyanazt látod amit ő. Bal gomb segítségével lehet váltogatni a külső kameranézet és a játékos által éppen aktuálisan használt nézet közt.

Volt egy jó csatám, felteszitek ide?

A legnagyobb örömmel. Ha akadnak olyan jó replayeid amelyekben demonstrálsz valami speciális dolgot / trükköt egy-egy tank használatával kapcsolatban, valamilyen neked jól bevált taktikát egy pályán, küldj egy linket (feltöltheted például ide) és 1-2 mondatban írd le miről is szól – mit szeretnél bemutatni vele.

Példaként mire gondolok:

– kedvenc spotok, nevezetes pontok kihasználása egy-egy pályán

– bizonyos tankok erősségeinek kihasználása: Tiger P beforgatás demó a gyakorlatban, T29 hulldown demo

– bizonyos tankok gyengeségeinek kihasználása: hogyan öljünk Maust :)

– helyes csiki-csuki heavyvel (pl az IS4 lánctalpas trükk)

– scoutolási praktikák

– platoon csapatmunka demo

Mindenképpen legyen egy rövid-tömör célratörő leírás amit betehetünk a faq-ba.

Fontos: olyan csatát ne küldjetek ami csak azért “érdekes” mert “húdesok XPt meg creditet kaptam, biztos mindenki tud tanulni belőle”. Nyilván ügyes voltál, de ha csak éppen jól jött ki a lépés (mentél előre top tankként mint a meszes és mindent lemészároltál) abban nincs semmi különleges.

További konstruktív ötleteket várunk a faq bővítésével kapcsolatban, ezen az oldalon:

Kapcsolat